Naturel sızma zeytinyağı; asit oranı en düşük ve doğrudan tüketime uygun en kaliteli yağ çeşididir.

En iyi naturel sızma zeytinyağı elde edebilmek için, ürünleri dalından elle ya da ürünlere zarar vermeden silkme yöntemi ile toplayarak çok hızlı bir şekilde sıkıma göndermek gerekir. Zeytinyağının polifenol içeriğine sahip olması için, tamamı erken hasat ürünlerden oluşması, iki fazlı sistemde susuz prosesle üretilmesi gerekmektedir. Türk Gıda Kodeksi zeytinyağı tebliğine göre serbest asitliği oleik cinsinden her 100 gramda 0,8’den küçük olan tüm yağlar naturel sızma zeytinyağı olarak isimlendirmektedir. Asit derecesi sıfıra en yakın sızma yağlar İngilizce olarak ise “Extra Virgin” şeklinde isimlendirilmektedir.

Naturel sızma zeytinyağı olacak zeytinler; tam olgunlaşmadan toplanırsa, bu üstün halis yağlar acımsı ve meyvemsi olur ve de erken hasat olarak adlandırılırlar.

Naturel sızma zeytinyağı, her tür yemekte ve salatalarda kullanıma uygun olmakla beraber günün istenilen zamanında da düzenli olarak içmek için idealdir. Salatalarda ve daha önceden haşlanmış olan makarna, sebze, balık gibi yemeklerde; tadını ya doğrudan ya da sos olarak kullanarak damak tadiniza en uygun şekilde tüketebilirsiniz.

Bu tür yağlar, üretiminin ve depolanmasının her safhasında çok daha fazla maliyet gerektirdiğinden, fiyatları diğer zeytinyağlarına göre yüksek olmalarına rağmen yoğun olarak talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir